حمیده چوبک – رئیس پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به اینکه باید علم آمار به عنوان یک واحد درسی در این رشته گنجانده شود، اظهار داشت: در دهه هفتاد این مسئله مطرح و در همین رابطه کارگاه آموزشی در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد اما متاسفانه تداوم نیافت و اجرایی […]

حمیده چوبک – رئیس پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به اینکه باید علم آمار به عنوان یک واحد درسی در این رشته گنجانده شود، اظهار داشت: در دهه هفتاد این مسئله مطرح و در همین رابطه کارگاه آموزشی در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد اما متاسفانه تداوم نیافت و اجرایی نشد ولی با آغاز دور مدیریتی جدید پژوهشگاه و پژوهشکده باستان شناسی دوباره این نیاز و ضرورت بازخوانی شد.

چوبک گفت: باید با همکاری وزارت علوم و متخصصین این رشته در کارگروه‌های مشترک با باستان شناسان و با تکیه بر تجربه‌های ملی و جهانی کاربرد علم آمار در باستان شناسی واحد درسی مرتبط تعریف شده و در سرفصل‌های آموزشی رشته های باستان شناسی به صورت مقدماتی و پیشرفته گنجانده شود.

رئیس کمیته علمی “نخستین همایش ملی کاربرد روش‌های آماری در پژوهش‌های باستان شناسی ایران “ابراز امیدواری کرد که از این پس همه پژوهش‌های میدانی و تحلیل‌های باستان شناسی با همکاری صاحب نظران آمار انجام شود.

وی با اشاره به این نکته که باستان شناسی نیز مانند همه علوم مراحل تکاملی داشته است، گفت: اگرچه نخستین گام‌ها تنها برای شناسایی و جمع آوری مجموعه‌های باستانی بود و به صورت تجربی آغاز شد اما به مرور روند علمی را طی کرد.

چوبک به زمانی اشاره کرد که باستان شناسی را نه یک علم بلکه تاریخ هنر می‌دانستند و گفت: امروز باستان شناسی یک علم است، فرضیه‌های قابل آزمایش و تحلیل دارد و از علوم دیگر مانند مطالعات باستان سنجی و علوم آزمایشگاهی بهره می‌برد.

به گفته رئیس پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، در آغاز به نظر می‌رسید باستان شناس باید فردی مسلط به همه دانش‌ها باشد، فردی که بتواند همه پرسش‌ها را پاسخ داده و همه یافته‌ها و پدیده‌ها را تحلیل و مطالعه کند.

چوبک این باور را باعث انحصار طلبی و ایجاد حس مالکیت بر دستاوردهای حاصل از کاوش‌ها دانست که باعث می‌شد بسیاری از یافته‌ها و داده‌ها مغفول بماند.

رئیس پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تاکید کرد: امروز این امر که یک باستان شناس به تنهایی توان کاوش، مطالعه و تحلیل همه یافته‌ها را داشته باشد منسوخ شده و پذیرفته شدنی نیست.

به گزارش میراث فرهنگی – چوبک افزود: باستان شناسان باید با تعهد و صداقت علمی با شناخت دقیق از پیشینه و تحولات تاریخی و فرهنگی سرزمین، بدون تحریف تاریخی و ایجاد توهم فرهنگی، اسناد شناسنامه هویتی جامع و کاملی برای اطلس فرهنگی کشور فراهم کنند.

وی تحول علمی باستان شناسی را نیازمند بهره گیری از آخرین دستاوردهای فناوری جهانی دانست و عنوان کرد: برای بالندگی این دانش، همکاری و مشارکت گروه‌های علمی مختلف و دانشمندان ملی و فراملی نیاز است.

چوبک در نخستین همایش ملی کاربرد روشهای آماری در پژوهش‌های باستان شناسی تصریح کرد: باستان شناسی علمی چند دانشی و میان دانشی است و موضوع و قلمرو آن جهانی است.