پایگاه خبری بانک و بیمه ؛ سفیر روسیه در ترکیه ترور شد ! خبر کوتاه و فوری که در رسانه های جهان منتشر شد و به سرعت موجی از نگرانی ها را در جهان ایجاد نمود. در همان ساعات اولیه بسیاری از کاربران اینترنتی این ترور را به ترور آغاز کننده جنگ جهانی اول شباهت […]

پایگاه خبری بانک و بیمه ؛ سفیر روسیه در ترکیه ترور شد ! خبر کوتاه و فوری که در رسانه های جهان منتشر شد و به سرعت موجی از نگرانی ها را در جهان ایجاد نمود. در همان ساعات اولیه بسیاری از کاربران اینترنتی این ترور را به ترور آغاز کننده جنگ جهانی اول شباهت دادند. از سوی دیگر مقایسه این ترور و سقوط هواپیمای روسی در خاک ترکیه از دیگر مطالبی بود که به سرعت در بین کاربران اینترنتی رد و بدل می شد.
اما نکته ای در این بین باید توجه نمود این است که پس از سقوط هواپیمای روسی در خاک ترکیه روابط اقتصادی و گردشگری روسیه و ترکیه رو به سردی گرایید و بسیاری از روابط حتی به قطع شدن رسید اما سطح قابل توجهی از روابط اقتصادی دو کشور باقی ماند. روسیه با هشدارهای فراوان و ناز و عشوه های مختلف حضور خود در اقتصاد ترکیه را ادامه داد ولی خبر ترور سفیر این کشور در ترکیه آنهم به دست کسی که قبلا در گارد امنیتی کشور ترکه حضور داشته است و از سوی دیگر ندای الله اکبر و شعار انتقام مردم حلب از روسیه و همگام بودن ترکیه در این نظریات ، می تواند سیگنال منفی برای روسیه باشد که مقامات ترکیه نیز خیلی با این ترور مخالف نبوده اند و با جلو انداختن یک عنصر سوخته امنیتی خود تلخی شکست در حمایت از داعش را به این گونه جبران کرده اند.
ترکیه در زمینه اقتصادی به دو اصل اساسی وابسته است که این دو اصل گردشگری و مالیات می باشد که این دو اصل از قضا ارتباط شدیدی با دو ابر قدرت منطقه یعنی روسیه و ایران دارد چرا که گردشگری ترکیه و درآمدش بیشتر از گردشگران ایرانی و روسی تامین میشده است و گردشگران روسی که پیشتر به دلیل گفته شده از سفرهایشان به ترکیه کاسته بودند و ایرانیان نیز به دلیل بمبگذاری های اخیر و تهدیدات داعش ، کمتر به ترکیه سفر می کنند. از سویی تسهیلاتی که برای گردشگران ایرانی در ترکیه در نظر گرفته می شود می تواند با یک توافق بین ایران و روسیه نادیده گرفته شود تا با سخت گیری ایران در برابر گردشگرانی که قصد مسافرت به ترکیه دارند ، بسیاری از درآمدهای این کشور نیز قطع شود.
از سمت دیگر مالیات ترکیه نیز به دلیل وابستگی شدید به ایران و روسیه و کشورهای منطقه علی الخصوص همسایگان شرقی این کشور ، می تواند با یک توافق چندجانبه روسیه با کشورهای منطقه کان لم یکن شود تا ترکیه وارد یک بحران بسیار عمیق شود. این کاهش درآمدها قطعا در قدرت اردوغان تاثیر گذار خواهد بود و وی که چند وقتی است از فرصت کودتا استفاده کرده و مخالفانش را سرکوب می کند ، با کاهش درآمد ها نمی تواند به عقده گشایی های اخیرش در برابر مخالفانش ادامه دهد و باید بین دو راهی خودسری و منطق گرایی یکی را انتخاب کند.
کاهش ارزش پول ملی ترکیه نیز از جمله مواردی است که در صورت تهدیدات روسیه می تواند اتفاق بیفتد که بیش از پیش به سقوط ترکیه در عرصه اقتصادی کمک خواهد کرد.به هر حال ، شاید این روزها ترکیه اسیر خودسری ها و خودخواهی های اردوغان می باشد که حتی اگر در ترور سفیر روسیه دست نداشته باشد، با جبهه گیری های اشتباه مردم این کشور و اقتصاد این کشور را به قهقرا می کشد.
مهم ترین مورد این است که باید دید واکنش رسمی روسیه به ترور سفیرش در ترکیه چه خواهد بود؟