به گزارش سایت بانک و بیمه ؛ حمید کارگر، رئیس مرکز ملی فرش ایران طی اظهاراتی گفت: پس از برجام ، صادرات فرش ایران به ایالات متحده آمریکا که در زمان تحریم ها متوقف شده بود ، دوباره از سرگرفته شده است. کارگر در دیدار با فریدون همتی ، استاندار قزوین افزود: در ۸ ماهه […]

به گزارش سایت بانک و بیمه ؛ حمید کارگر، رئیس مرکز ملی فرش ایران طی اظهاراتی گفت: پس از برجام ، صادرات فرش ایران به ایالات متحده آمریکا که در زمان تحریم ها متوقف شده بود ، دوباره از سرگرفته شده است.

کارگر در دیدار با فریدون همتی ، استاندار قزوین افزود: در ۸ ماهه امسال ارزش صادرات فرش ایرانی به ایالات متحده آمریکا بیش از ۵۰ میلیون دلار بوده که این رقم سال گذشته صفر بوده است.

او همچنین از افزایش صادرات فرش ایران به کشور چین در چند سال اخیر خبر داد و افزود: در طول ۵ سال صادرات فرش ایرانی از کشورمان به چین، از ۸ هزار دلار به ۸ میلیون دلار افزایش یافته است.

حمید کارگر ضمن اعلام آمار فوق ، صادرات فرش ایرانی به چین را کم دانسته و ادامه داد: به نظر بنده صادرات فرش ایرانی به این کشور ناچیز است اما در چند سال اخیر رشد چشم گیری داشته است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران همچنین گفت: تحریم ها بر صنعت فرش جمهوری اسلامی ایران تاثیر گذار بود و در صادرات این کالا به خارج آثار منفی داشت اما پس از برجام شاهد گشایش هایی در زمینه فروش این کالای ایرانی به مشتریان در کشورهای خارجی هستیم.

کارگر قدمت فرش ایران را سه هزار سال خواند و گفت: فرش بافی سابقه بسیار طولانی در ایران داشته و در طول تاریخ در نقاط مختلف کشور شاهد وجود صنعت فرش بوده ایم.