رشد 28 درصدي يكساله نقدينگي/ زنگ خطر تورم دو رقمي به صدا درآمد - سایت بانک و بیمه سایت بانک و بیمه
  • تاریخ: دی ۲۳, ۱۳۹۵
  • شناسه خبر: 2043

رشد ۲۸ درصدي يكساله نقدينگي/ زنگ خطر تورم دو رقمي به صدا درآمد

به گزارش سایت بانک و بیمه ؛ در حالي كه ميزان نقدينگي براساس آمار بانك مركزي به ۱۱۶۲ هزار ميليارد تومان رسيده، زنگ هاي خطر براي دو رقمي شدن مجدد نرخ تورم به صدا درآمده است. بانك مركزي روز چهارشنبه ۲۲ دي ماه گزيده آماري من ...

به گزارش سایت بانک و بیمه ؛ در حالي كه ميزان نقدينگي براساس آمار بانك مركزي به ۱۱۶۲ هزار ميليارد تومان رسيده، زنگ هاي خطر براي دو رقمي شدن مجدد نرخ تورم به صدا درآمده است.

بانك مركزي روز چهارشنبه ۲۲ دي ماه گزيده آماري منتهي به آبان سال جاري را منتشر كرد كه نشان مي داد میزان نقدینگی در پایان سال گذشته از حدود ۱۰۱۷ هزار میلیارد تومان و در مدت ۸ ماه به ۱۱۶۲ هزار میلیارد تومان رسیده است. حجم نقدینگی در حالی روند فزاینده را طی می‌کند که این رقم نسبت به آبان‌ماه سال گذشته ۲۸ درصد رشد دارد!

جزئیات تشکیل دهنده نقدینگی نشان‌دهنده آن است که حدود ۱۰۱۰ هزار میلیارد تومان از مجموع کل ۱۱۶۲ هزار میلیاردی نقدینگی متعلق به شبه پول که عمده آن را سپرده‌های بانکی تشکیل می‌دهند، تعلق دارد. این حجم نسبت به اسفندماه سال قبل تا ۱۴.۹ درصد افزایش یافته است.

همچنین حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان دیگر از نقدینگی را پول تشکیل داده که تا ۹.۵ درصد افزایش دارد.

اين آمار به خوبي نشان مي دهد كه دولت در مهار نقدينگي ناتوان بوده است ولي ركود موجود در بازار مانع از آن شده كه اين نقدينگي باعث افزايش نرخ تورم شود.

دولت يازدهم مهم ترين دستاورد خود را در عرصه اقتصادي مهار تورم مي داند اما همزمان از آبان ماه سال ۱۳۹۳ تا آبان ماه سال جاري نقدينگي تقريبا دو برابر شده است.

ميزان نقدينگي در آبان ماه سال ۱۳۹۳ بيش از ۷۲۷ هزار و ۴۸۰ ميليارد تومان بود و تنها بعد از گذشت دو سال به ۱۱۶۱ هزار ميليارد تومان رسيده است!

شايد برخي بگويند از آنجايي كه تسهيلات در دولت يازدهم به طور هدفمند بين توليدكنندگان توزيع شده، نقدينگي تورم زا نخواهد بود اما بايد توجه داشت كه بخش مهمي از اين نقدينگي حاصل از سودهاي بالاي بانكي كه به سپرده هاي كوتاه و بلندمدت داده مي شود.

از سوي ديگر در صورتي كه اين نقدينگي تحت هر شرايطي وارد بازار شود، شرايط مشابه اواخر سال ۱۳۹۰ و اوايل سال ۱۳۹۱ خواهد شد و به يكباره شاهد افزايش نرخ تورم از كمتر از ۱۰ درصد به بالاي ۳۰ يا حتي ۴۰ درصد خواهيم بود.

مهم ترين دليل براي اين ادعا نيز تغيير تركيب سپرده هاي مردمي نزد بانك ها در شش ماهه گذشته است. بعد از كاهش سود بانكي از ۲۲ درصد در ابتداي سال به ۱۵ درصد در شهريورماه، تركيب سپرده هاي بانكي از بلندمدت به سمت سپرده هاي كوتاه مدت تغيير كرده و اين موضوع به طور عملي دست افراد را براي خروج سريع سپرده هاي خود بازگذاشته است.

در عین حال، بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی با ۱۹ درصد افزایش در پایان آبان ماه سال جاری به نسبت اسفند ۹۴ به ۶۱۸.۹ هزار میلیارد ریال رسیده است. از سوي ديگر حجم اسکناس و مسکوک در پایان آبان ماه امسال نسبت به پایان اسفندماه سال گذشته ۱۲۱,۶ درصد رشد داشته و به رقم ۶۷.۸ هزار میلیارد ریال رسید.

**بدهی های بانک مرکزی ۴.۵ درصد رشد یافت

در این بخش سپرده بانک ها و موسسات اعتباری با ۱۷,۱ درصد رشد به ۱۲۶۰.۲ میلیارد ریال رسید و سپرده های بخش دولتی نیز به میزان ۳۵۵.۹ هزار میلیارد ریال بالغ شد که ۵.۳ درصد رشد نشان می دهد.

در حالي كه میزان بدهی های ارزی بانک مرکزی با ۵ درصد کاهش به ۱۴۸۶.۲ هزار میلیارد ریال رسیده اما میزان کل بدهی های بانک مرکزی ۵۱۶۳ هزار میلیارد ریال است که ۴,۵ درصد رشد یافته است.

در عین حال، بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی با ۱۹ درصد افزایش در پایان آبان ماه سال جاری به نسبت اسفند ۹۴ به ۶۱۸.۹ هزار میلیارد ریال رسیده است.

نگاهی به آمارهای مربوط به خلاصه دارایی های بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی در پایان آبان ماه سال جاری نشان می دهد که در این دوره دارایی های خارجی این بخش ۲۳۱۰,۲ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به پایان اسفندماه سال گذشته ۲ دهم درصد رشد نشان می دهد.