کاهش 8درصدی سهم بانک ملی از مطالبات معوق شبکه بانکی تا پایان پارسال - سایت بانک و بیمه سایت بانک و بیمه
  • تاریخ: مرداد ۳۱, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 10010

کاهش ۸درصدی سهم بانک ملی از مطالبات معوق شبکه بانکی تا پایان پارسال

«محمدرضا حسین زاده» افزود: مطالبات غیرجاری بانک ملی از ۱۳۰ هزار میلیارد ریال در مرداد ۱۳۹۲ که معادل ۱۷ درصد سهم از کل مطالبات معوق شبکه بانکی کشور بود، در پایان سال ۱۳۹۵، به ۸۴ هزار میلیارد ریال کاهش یافت. حسین زاده تصری ...

«محمدرضا حسین زاده» افزود: مطالبات غیرجاری بانک ملی از ۱۳۰ هزار میلیارد ریال در مرداد ۱۳۹۲ که معادل ۱۷ درصد سهم از کل مطالبات معوق شبکه بانکی کشور بود، در پایان سال ۱۳۹۵، به ۸۴ هزار میلیارد ریال کاهش یافت.
حسین زاده تصریح کرد: کاهش ۴۶ هزار میلیارد ریالی مطالبات غیرجاری از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵، دستاورد مهمی برای بانک ملی ایران محسوب می شود که موجب برگشت ۳۰ هزار میلیارد ریال از ذخایر مطالبات مشکوک الوصول و بهبود صورت های مالی بانک شده است.
رییس هیات مدیره بانک ملی ادامه داد: در نتیجه اقدامات صورت گرفته در پایان سال ۱۳۹۵، نسبت مطالبات غیرجاری به کل تسهیلات پرداختی(NPL) این بانک به ۸٫۷ درصد رسید که کاهش قابل ملاحظه ای محسوب می شود. این در حالی است که میانگین این نسبت برای بانک های بزرگ که سهم اصلی در بازار دارند، ۸٫۸ درصد است.
وی یادآور شد: در دوران پساتحریم، برای برقراری ارتباطات و تعاملات بانک های داخلی با بانک های بین المللی، استاندارد بودن نسبت مطالبات غیرجاری به کل تسهیلات پرداختی، از اهمیت بسیاری برخوردار است و بانک های بین المللی نیز اهمیت ویژه ای برای این نسبت قائلند.
حسین زاده افزود: براساس استانداردهای جهانی نسبت مطالبات غیرجاری به کل تسهیلات پرداختی باید بین سه تا پنج درصد باشد که با روند فعلی، بانک ملی ایران به این نسبت نزدیک شده است.