سودهای نجومی و نقشه از پیش شکست خورده بانک مرکزی ! - سایت بانک و بیمه سایت بانک و بیمه
  • تاریخ: شهریور ۱, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 10038

سودهای نجومی و نقشه از پیش شکست خورده بانک مرکزی !

بانک مرکزی در اطلاعیه از عزم جدی این نهاد تصمیم گیرنده در نظام مالی کشور برای جلوگیری از پرداخت سودهای غیرقانونی در نظام بانکی کشور خبر داد. در این اطلاعیه آمده است که پرداخت سود بالای ۱۵ درصد خلاف قانون بوده و به شدت با ...

بانک مرکزی در اطلاعیه از عزم جدی این نهاد تصمیم گیرنده در نظام مالی کشور برای جلوگیری از پرداخت سودهای غیرقانونی در نظام بانکی کشور خبر داد. در این اطلاعیه آمده است که پرداخت سود بالای ۱۵ درصد خلاف قانون بوده و به شدت با این موضوع برخورد خواهد شد.
در این اطلاعیه پرداخت سود روزشمار را نهایتا با نرخ ۱۰ درصد مجاز دانسته و سودهای مربوط به سپرده های بلند مدت ، صرفا در زمان سررسید باید پرداخت شود.
به گزارش بانک و بیمه ، این اطلاعیه که با یک موج رسانه ای قوی منتشر شد دارای اشکالاتی است که در ادامه به آن می پردازیم.
یکی از اشکالات مربوط به این اطلاعیه ، ضمانت اجرایی این اطلاعیه می باشد. بانک مرکزی در ۱-۲ سال اخیر طی چندین مرتبه عزم خود را بر کاهش سود بانکی جزم کرده و بخش نامه های مختلفی را صادر کرده است ولی کمتر کسی است که نداند بانک های دولتی و خصوصی در اغلب موارد تخلفاتی داشتند که در این بین بانکهای خصوصی دارای تخلفات سنگین تری بودند.
رسانه ها روزی نبود که از سود بالای که یک بانک تصویری را منتشر نکنند و قطع و یقین این مطالب به دست رئیس کل بانک مرکزی نیز می رسیده است . سوال اینجاست ؛ جناب آقای سیف رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، شما چه اقداماتی برای مبارزه با این تخلفات انجام دادید؟
بانکهایی که با ممنوع شدن پرداخت سود بالای ۱۵ درصد با یک ترفند هوشمندانه پای صندوق های سرمایه گذاری را به میان آوردند و کل تصمیم بانک مرکزی را زیر سوال بردند و پس از مدتی که قبح سودهای بالا نیز ریخت سودهای سپرده هایشان را به راحتی تا ۲۵ درصد بالا بردند ، چرا فکر می کنید نمی توانند ترفندهای جدید برای حفظ و یا جذب سپرده ها به میان آورند؟
سوال دوم و اشکال بعدی به این اطلاعیه این است که اگر همه بانکهای دولتی و خصوصی به یک شکل موظف به اجرای این بخش نامه باشند و به طور مثال مشتری بین بانک ملی ، بانک صادرات ، بانک رفاه و سایر بانکهای بزرگ دولتی و موسسات مالی کم نام و نشان ولی مجوز دار یا سیار بانکهای خصوصی مخیر به انتخاب باشد ، چرا باید سپره خود را در بانکهای خصوصی که موسساتی همچون میزان ، ثامن ، توسعه ، آرمان و… آنها را بدنام کرده اند سپرده گذاری کنند؟
نظام بانکی کشور به گونه ای نیست که بانکهای کشور بتوانند با طرح های خاص همانند سایر بانکها در سرتاسر جهان به جز روش جذب سپرده از روش نرخ بالای سود ، جذب سپرده کنند ، قطعا با این بخشنامه یا به مشکلاتی دچار خواهند شد که گریبان نظام بانکی کشور را خواهد گرفت و یا راه تخلف را پیش خواهند گرفت که در هر دو صورت اعتبار بانک مرکزی بیش از پیش زیر سوال خواهد رفت.
مورد سوم و اشکال آخر در مورد این اطلاعیه عدم الزام بانکها بریا تسهیلات ارزان قیمت متناسب با کاهش سپرده ها می باشد. آیا بانک مرکزی تدبیری برای استفاده از سپرده های جذب شده با سود اندک و پرداخت آنها به صورت تسهیلات با حداقل انتظار سود پایین تر از ۲۰ درصد اندیشیده است؟ یا به منوال قبل بانکها سپرده های ارزان قیمت جذب خواهند کرد و تسهیلات گران می پردازند و به بنگاه داری خواهند پرداخت؟ سوال اصلی اینجاست آیا بانک مرکزی تعهدی مبنی بر ایجاد اعتماد برای مردم دارد که با این اندیشه اقدام به سپرده گذاری نمایند تاپولهایشان تبدیل به منبعی برای رونق اشتغال و تولید در کشور شود؟

پیشاپیش شکست این طرح و بخش نامه را خدمت رئیس کل بانک مرکزی اعلام می کنیم و امیدواریم این قبیل هشدارها و توصیه های مشفقانه صرفا چراغ راهی برای بهبود وضعیت بحرانی نهادهای مالی کشور باشد.